Najpopularniejsze style tatuaży – 13 rodzajów. Znasz wszystkie?

Stylów tatuaży jest dużo – począwszy od tradycyjnych, które nawiązują do plemiennych wzorów wywodzących się z czasów starożytnych, poprzez realistyczne, z wieloma detalami, a skończywszy na tworzonych wyłącznie za pomocą kropek, często nawet bez maszynek. Wymienienie wszystkich rodzajów tatuaży jest niemożliwe ze względu na mnóstwo modyfikacji i podrodzajów. Istnieje jednak przynajmniej kilkanaście podstawowych typów – oto popularne style tatuażu.

Realistyczny

To jeden z najczęściej spotykanych stylów tatuaży. Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się dużym realizmem i dokładnym odwzorowaniem danego obiektu – w przypadku takiego wzoru tatuator przykłada bardzo dużą uwagę do wszelkich detali. Szczególnym podtypem tatuażu realistycznego jest tatuaż portretowy, którym jest twarz wybranej osoby.

Nie jest jednak tak, że tatuaż realistyczny może przedstawiać wyłącznie istniejące obiekty czy osoby. Faktycznie, najczęściej tatuuje się postać, zwierzę lub rzeczywisty przedmiot, jednak realistycznym tatuażem będzie także np. anioł czy syrena, o ile nie zostaną przedstawione w graficzny czy surrealistyczny sposób. Realistyczne tatuaże mogą też łączyć się z innymi stylami albo być modyfikowane na różne sposoby.

Dotwork

Dotwork to raczej technika tworzenia tatuażu, ale ponieważ tego typu dzieła są wyjątkowo charakterystyczne, można uznać ją za osobny styl. Takie tatuaże składają się wyłącznie z kropek. Dotwork można porównać do rastrów w druku – w zależności od wielkości, zagęszczenia i umiejscowienia kropek da się osiągnąć różne efekty, np. głębszą barwę czy dokładniejszy wzór.
Dotwork to najczęściej czarne, geometryczne tatuaże.

Linework

To rodzaj tatuaży, który na pierwszy rzut oka nie wydaje się skomplikowany, ale w rzeczywistości nie jest to łatwa technika. Linework opiera się na liniach (ciągłych lub przerywanych) i prostych kształtach – za ich pomocą tworzy się raczej minimalistyczne, geometryczne wzory. Tego typu tatuaże często są abstrakcyjne i stanowią przeciwieństwo dla realistycznego stylu.

Blackwork

Blackwork to dość zjawiskowy i przyciągający oko rodzaj tatuażu, choć w teorii nie wydaje się niczym szczególnym. To bowiem po prostu… tatuaż wykonany za pomocą czarnego, nierozcieńczonego tuszu, bez dodatku innych kolorów. Aby jednak dziarę można było określić jako blackwork, taki wzór powinien pokrywać dużą powierzchnię ciała (np. całe przedramię). Blackwork można wręcz nazwać „zamalowywaniem” fragmentu skóry. Takiego tatuażu można też użyć do zakrycia blizny albo innego, niechcianego tatuażu.

Watercolor

Ten styl tatuażu znany jest także jako akwarelowy. Jak można domyślić się po nazwie, bazuje na pięknych, wyrazistych kolorach – to tak, jakby na skórę wylać prawdziwe farby (oczywiście, nie w byle jaki sposób!). Tatuaże watercolor bywają przeniesieniem obrazu z płótna na ciało niemal jeden do jednego. Zwykle są pozbawione konturów, co sprawia, że prezentują się niezwykle subtelnie.

Ornamentalny/plemienny

Tatuaże ornamentalne wywodzą się z tatuaży plemiennych czy etnicznych. Obecnie przedstawiają subtelne, ozdobne wzory, które często są tylko dodatkiem do całego projektu, jednak pierwotne tatuaże ornamentalne pokrywały sporą powierzchnię skór. Wykonywano je głównie na ciałach wojowników i były oznaką ich odwagi. Z tego powodu na tatuaże orientalne składa się dużo geometrycznych czy roślinnych motywów lub takich powiązanych z dawnymi rytuałami. Dziś pełnią one głównie funkcję estetyczną.

Tradycyjny/oldschool

Tradycyjne tatuaże to jeden z najstarszych i najbardziej klasycznych stylów w sztuce tatuaży. Charakteryzują się przedstawianiem dość powszechnych motywów, jak serca, kwiaty, kotwice czy czaszki. Wzory nie są abstrakcyjne, zdecydowanie bliżej im do realizmu, choć nie są aż tak szczegółowe jak tatuaże realistyczne. Tatuaże oldschoolowe cechują się prostotą – bardzo łatwo odczytać ich symbolikę (np. serce oznacza miłość, a czaszka śmierć). Zwykle mają niewiele kolorów (jeśli się pojawiają, to są blade), ale za to wyraźny, czarny kontur.

Neotradycyjny/newschool

Jak sama nazwa wskazuje, tatuaże newschool wywodzą się z oldschoolowych – różnią się tym, że używa się do nich więcej kolorów i zmniejsza grubość konturu. Choć motywy pozostają podobne jak do tych w stylu tradycyjnym, tatuaże newschool cechują się już większą swobodą – pojawiają się np. abstrakcyjne motywy. Cały wzór nadal powinien być jednak wyraźny, a symbolika łatwa do odczytania.

Chicano

Ten rodzaj tatuażu wywodzi się z USA, a konkretniej z latynowskich społeczności lat 40. XX w. Łatwo go rozpoznać ze względu na używane motywy: samochody, piękne kobiety, pieniądze czy inne symbole powiązane z gangami i światkiem przestępczym. Jednym z najpowszechniejszych motywów stylu chicano jest twarz z makijażem klauna

Biomechaniczny i bioorganiczny

Tatuaże biomechaniczne i bioorganiczne to bardzo realistyczne przedstawienie części ciała… a raczej jego wnętrza. Ukazują bowiem kości, ścięgna i mięśnie, często wzbogacone o mechaniczne elementy typu koło zębate, które mają tworzyć steampunkową atmosferę. Taki tatuaż jest jednocześnie iluzją – sprawia np. wrażenie, że zamiast skóry na
łydce mamy widoczne mięśnie albo że nasze żebra wystają na zewnątrz
. Co istotne, tego typu tatuaże nie muszą przedstawiać prawdziwych kości czy mięśni
– możemy zmodyfikować ciało, jak tylko zechcemy! Serce smoka albo oczy potworów wyłaniające się zza poszarpanej skóry? Proszę bardzo!

Japoński

Tatuaże japońskie możemy w zasadzie podzielić na dwie kategorie: pierwsza z nich, tradycyjna, wywodzi się od Yakuzy, czyli japońskiej mafii, której członkowie tatuowali niemal całe swoje ciała. Symbolika ich tatuaży była powiązana przede wszystkim z odwagą i męstwem – popularnymi motywami stały się więc smoki, węże, lwy, gejsze i wojownicy czy japońskie bóstwa. Całość była zwykle wzbogacona o mnogie ornamenty.

Z drugiej strony, obecne tatuaże japońskie to też delikatniejsze wzory, które kojarzą się z Krajem Kwitnącej Wiśni, typu kwiaty Sakury.

Zazwyczaj tatuaże japońskie rozumie się poprzez pierwszą definicję – czyli są to wielkie wzory, obfite w kolory i przedstawiające wiele powiązanych ze sobą orientalnych motywów. Nierzadko taki tatuaż zajmuje sporą część ciała, np. całe plecy albo oba rękawy.

Handpoke

Handpoke to właściwie technika wykonywania tatuaży. Polega ona na tym, że artysta w ogóle nie używa maszynki, a tatuuje wyłącznie za pomocą igły. To poniekąd powrót do dawnych, tradycyjnych metod, choć obecnie standardy higieniczne przy handpoke są o wiele wyższe. Wykonanie tatuażu w tym stylu jest niestety czasochłonne – artysta z każdym wbiciem
igły wprowadza bowiem jedną kropkę
. Z tego powodu tatuaże handpoke są niewielkie i mało skomplikowane, choć to wcale nie znaczy, że nieefektowne – to
idealny wybór dla miłośników minimalizmu!

Trash Polka

Trash polka to styl tatuażu, w którym królują kontrasty – czerń z mocnymi kolorami (zwykle czerwienią), smugi z wyraźnymi liniami, napisy z realistycznymi obrazami… Słowem: to swoiste kolaże na ciele. Można je potocznie nazwać „artystycznym nieładem”, bo na pierwszy rzut oka na takim tatuażu „dzieje się” dużo rzeczy naraz. W przypadku tatuaży trash polka
istotne są przekaz i symbolika
: tego typu dzieła zazwyczaj łączą bowiem przeciwne sobie motywy, jak życie i śmierć czy przyszłość i przeszłość.

Przykładowe projekty artystów IroInk znajdziesz w portfolio. A jeśli chcesz umówić się na bezpłatną konsultację, abyśmy stworzyli dla ciebie wyjątkowy projekt tatuażu – zadzwoń lub napisz do nas!

tatuaż na plecach mapa świata

Are you traveling to Warsaw? Be sure to visit our tattoo studio

Warsaw is a city that everyone should visit. Warsaw is a city that everyone should visit. Here you can find extremely interesting historical sites adjacent to modern buildings, all amidst great restaurants, nightclubs and… iroink tattoo studio!

Your eyes don’t deceive you! We list our studio as one of the main attractions of Warsaw!

Why is that so? Well, because tourist and culinary attractions, as well as nightlife, are not the only things Warsaw has to offer. Our tattoo artists will make your stay in the capital of Poland a feast not only for your eyes or stomach, but also for your body. Our studios are located in well-connected places. Access from the Chopin Airport takes only 30 minutes with Uber, so if you are coming from anywhere in the world, you should visit us right away.

We will welcome you with a great atmosphere, delicious coffee, and if you get hungry, we will offer you a delicious meal. The most important thing, however, is that when you visit Warsaw, you will return home with an unusual souvenir for a lifetime – a tattoo. All you need to do is contact us in advance, we will discuss your project and we will take care of the rest on your arrival. You can also choose from ready-made projects, but custom tattoo design is what we like best.

And don’t worry, we can even arrange your transport from the airport to our studio. It will be a pure pleasure for us to host you in Iroink studio. Do not hesitate – when planning your trip to Warsaw, do not forget about Iroink.

We also invite you to our studio for piercing and laser tattoo removal.

Contact with us

ul. Strumykowa 23 lok. U4
03-138 Warszawa
tel. +48 531 027 529
kontakt@iroink.pl

ul. Modlińska 176
03-170 Warszawa
tel. +48 884 000 214
modlinska@iroink.pl

tatuaż na plecach mapa świata

Podróżujesz do Warszawy? Koniecznie odwiedź nasze studio tatuażu

Warszawa to miasto, które powinien zobaczyć każdy. Tutaj znajdują się niezwykle ciekawe miejsca historyczne, które sąsiadują z nowoczesnymi budynkami, a wszystko to pośród znakomitych restauracji, nocnych klubów i… studia tatuażu Iroink!

Tak, nic Wam się nie przywidziało! Wymieniamy nasze studio jako jedną z głównych atrakcji Warszawy!

Dlaczego? Ano dlatego, że atrakcje turystyczne i kulinarne, czy tez nocne życie, to nie jedyne, co Warszawa ma do zaoferowania. Nasi artyści tatuażu sprawią, że Twój pobyt w stolicy Polski będzie nie tylko ucztą dla oczu, czy też żołądka, ale także dla ciała. Nasze studia znajdują się w świetnie skomunikowanych miejscach. Dojazd z Lotniska Chopina to raptem 30 minut Uberem, więc jeśli przylatujesz z dowolnego miejsca świata, to wpadaj od razu do nas.

Powitamy Cię świetną atmosferą, pyszną kawą, a jak zgłodniejesz, znajdzie się też coś do jedzenia. Najważniejsze jest jednak to, że przy okazji wizyty w Warszawie, wrócisz do domu z niezwykłą pamiątką na całe życie – tatuażem. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami wcześniej, omówimy temat Twojego projektu i w dniu Twojego przyjazdu załatwimy resztę. Możesz tez wybrać coś z gotowych projektów, ale indywidualizacja to jest to, co lubimy najbardziej.

I nie martw się, możemy nawet zorganizować Twój transport z lotniska do naszego studia. Dla nas czystą przyjemnością będzie gościć Cię w Iroink. Nie zwlekaj – planując swoją podróż do Warszawy, nie zapomnij o Iroink.

Do naszego studio zapraszamy również na piercing i laserowe usuwanie tatuażu.

Kontakt z nami

ul. Strumykowa 23 lok. U4
03-138 Warszawa
tel. +48 577 777 145
kontakt@iroink.pl


Facebook


Facebook-messenger


Instagram


Telegram


Whatsapp


Map-marker-alt

ul. Modlińska 176
03-170 Warszawa
tel. +48 884 000 214
modlinska@iroink.pl


Facebook


Facebook-messenger


Instagram


Telegram


Whatsapp


Map-marker-alt

Tatuaz-zegar-z-rozami

Tatuaż zegar – znaczenie i symbolika

Zegar jako tatuaż to motyw, którego głównego symbolu nie trzeba szczegółowo przedstawiać – jest nim, rzecz jasna, czas. Czy to jednak wszystko? Oczywiście, że nie! Tatuaż z zegarem może zyskać mnóstwo innych znaczeń, w zależności od tego, jakie elementy pojawią się dodatkowo w projekcie. Co powiesz na różę albo czaszkę? A może zegar z odwrotnymi wskazówkami… lub w ogóle bez wskazówek? Jakie symbole się za tym kryją? Wyjaśniamy poniżej.

Zegar – znaczenie

Sam zegar, zwłaszcza w tradycyjnej, kieszonkowej formie, jest symbolem przemijania, śmierci oraz życia. Zdarza się jednak, że nie postrzegamy go wyłącznie przez pryzmat tych pojęć, zwłaszcza jeśli chcemy przedstawić go w formie tatuażu na ciele – symbolika czasomierza sięga bowiem o wiele głębiej.

Upływ czasu od zawsze fascynował (i przerażał) ludzkość, dlatego nic dziwnego, że metaforyczne spojrzenie na zegarek dotyczy zagadnień duchowości lub filozoficzno-naukowych przemyśleń. Warto też mieć na uwadze historię, jaką przeszedł zegar – albo nie tyle on, co wymyślone przez ludzkość sposoby na odmierzanie czasu: od zegara słonecznego i księżycowego, poprzez wodny lub piaskowy, a skończywszy na kwarcowym i atomowym. Na tatuażu najczęściej spotyka się zegarek mechaniczny – ponieważ jest to najbliższa nam i najpopularniejsza forma, łącząca tradycję z nowoczesnością.

Biorąc powyższe pod uwagę, jakie znaczenia zegara możemy jeszcze wymienić?

  • Nieskończoność – ponieważ gdy my przeminiemy, czas nadal, nieprzerwanie, będzie płynąć w ten sam sposób.
  • Perfekcyjność – którą mogą symbolizować poszczególne wskazówki zegara, odliczające zawsze tę samą sekundę, minutę czy godzinę (a raczej nie tyle tę samą, co trwającą tyle samo).
  • Nieubłagalność – powiązana z tzw. strzałką czasu, czyli określeniem, według którego czas w naszym układzie odniesienia płynie zawsze do przodu. Innymi słowy: nie jesteśmy w stanie cofnąć tego, co się zdarzyło – przed nami wyłącznie przyszłość.
  • Idea carpe diem– znana też jako żyj chwilą, zgodnie z którą powinniśmy wykorzystywać każdy moment naszego życia, skoro nie jest ono wieczne.
  • Więzienie – ponieważ nie możemy przezwyciężyć upływu czasu.
  • Względność – odkąd Einstein ogłosił swoją szczególną teorię względności, nasze pojmowanie czasu uległo znacznej zmianie – dla wielu przestał on być czymś stałym, a jego możliwa dylatacja wpłynęła na symbolikę m.in. zegarów. Skoro czas jest czymś względnym, może więc, paradoksalnie, symbolizować wolność.

Tatuaż zegar – symbolika

Oprócz ptaków jako popularnych wzorów na tatuaże damskie wyróżniliśmy też inne skrzydlate stworzenia – typu Zegar jako tatuaż może jednak zyskać jeszcze więcej znaczeń, jeśli dodamy do niego inne elementy. Oto najciekawsze wzory oraz ich symbolika – dla większości z poniższych tatuaży z zegarem ważne jest też ułożenie wskazówek (może oznaczać np. godzinę poznania jakiejś osoby, narodziny dziecka bądź inną istotną chwilę)

Symboliczny tatuaż z zegarem
Symboliczny tatuaż z zegarem

Tatuaż rozmyty zegar

„Rozmyty” zegar to inspiracja surrealistycznym malarstwem Salvadora Dalego – a zwłaszcza obrazem „Trwałość pamięci”. Symbolizuje przede wszystkim subiektywność w postrzeganiu czasu lub wspomnień. To, co minęło, zapamiętujemy bowiem wybiórczo. Niektóre wydarzenia z przeszłości są dla nas więc niewyraźne i „przeciekają nam przez palce”, inne wręcz przeciwnie – pamiętamy wyjątkowo dokładnie.

Tatuaż zegar i róża

Tatuaż z różą i zegarem to przede wszystkim symbol miłości i wierności, przy czym nie musi to być miłość romantyczna, do partnera lub partnerki. Taki tatuaż może też wyrażać nasze uczucie do dziecka czy innej bliskiej osoby.

Tatuaż zegar i róża
Tatuaż zegar z różami

Tatuaż zniszczony, rozbity zegar

Taki tatuaż z zegarem ma raczej pesymistyczne znaczenie i jest pamiątką po przykrym wydarzeniu, jednak może zarazem stanowić motywację do zmiany swojego życia.

Tatuaż zegar i czaszka

To klasyczny i najprostszy symbol śmierci i przemijania.

Tatuaż zegar bez wskazówek

Taki tatuaż z zegarem to symbol poczucia wolności lub sprzeciwu wobec upływu czasu – bo choć fizycznie nie wygramy z przemijaniem, to przynajmniej we własnych myślach możemy uwolnić się od perspektywy śmierci.

Tatuaż zegar z odwrotnymi wskazówkami

Z jednej strony, to filozoficzno-naukowe podejście do tematyki czasu – dla osoby decydującej się na taki tatuaż wspomniana strzałka czasu może nie mieć znaczenia, skoro czas w obliczu całego wszechświata i tak jest pojęciem względnym. Z drugiej strony – taki tatuaż z zegarem może też symbolizować chęć powrotu do przeszłości, do jakiejś ważnej chwili.

Tatuaż zegar i oko

W zależności od tego, jak oko zostanie przedstawione, taki tatuaż może mieć różne znaczenia – najczęstszym jednak jest boskość i wiara w to, że nad czasem (oraz nad nami samymi) czuwa jakaś wyższa istota.

Tatuaż zegar i kompas

To symbol podróży – zarówno dosłownej, jak i metaforycznej. Dosłownie taki tatuaż może dla nas oznaczać konkretny wyjazd, który miał duży wpływ na nasze życie. Z kolei w przenośni jest to odniesienie do życia jako wiecznej tułaczki i wędrówki.

Gdzie na skórze najlepiej umiejscowić tatuaż w formie zegara?

Tatuaż w formie zegara najczęściej spotyka się na:

Zazwyczaj zegar jest częścią bardziej rozbudowanego tatuażu.

Przykładowe tatuaże z zegarem

Dla inspiracji zamieszczamy w tekście przykładowe tatuaże z zegarami, wykonane przez artystów IroInk. A jeśli poszukujesz więcej projektów, zajrzyj do naszego portfolio, albo umów się na konsultacje, abyśmy mogli stworzyć dla ciebie niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju projekt na tatuaż.

Damski tatuaż kwiat lotosu na udach

Tatuaże damskie – 10 najpopularniejszych wzorów

Tatuaże damskie. Jakie wzory są najczęściej wybierane przez kobiety? Przykłady ze zdjęciami

Tatuaże damskie: subtelne, z nutką tajemniczości i drobne… A może wręcz przeciwnie – z charakterem, przykuwające uwagę i o sporej wielkości? Na to, jakie są, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od indywidualnych preferencji, a obecne wzory tatuaży damskich bywają najróżniejsze. Poniżej pochylimy się nad kilkoma najchętniej wybieranymi, ale to nie znaczy, że tatuażem dla dziewczyny nie może być coś z przeciwnego bieguna – jak np. tribal czy tatuaż patriotyczny.

10 najpopularniejszych wzorów wśród tatuaży damskich

Szukasz inspiracji na damski tatuaż? Poniżej kilka sprawdzonych wzorów, które powinny ci się spodobać!

1. Kwiaty

Kwieciste tatuaże damski to wzór, który chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Róże, lilie, kwiaty lotosu, kwiaty wiśni czy kwiaty polne – do wyboru, do koloru. Każdy kwiat niesie ze sobą inną symbolikę i wcale nie musi odnosić się do delikatności czy ulotności. Damski tatuaż w formie kwiatu rozbudowany o dodatkowe elementy, jak napis, ornamenty czy orientalne wzory, stanie się jedyny w swoim rodzaju!

Tatuaż Damski Kwiaty

Tatuaż damski kwiat
tatuaż damski kwiat róży

Tatuaż damski kwiat róży
damski tatuaż na plecach róża

Tatuaż damski róża na plecach
damski tatuaż na udzie kwiaty

Damski tatuaż na udzie – kwiaty
Damski tatuaż kwiat lotosu na udach

Damski tatuaż kwiat lotosu na udach

2. Napisy

Napisy jako tatuaże (nie tylko dla kobiet) mają złą sławę, choć nie do końca słusznie. Jeśli chcemy mieć na skórze napis w obcym języku i upewnimy się co do jego znaczenia oraz jeśli jesteśmy przekonani, że dana sentencja powinna towarzyszyć nam już zawsze – taki niewielki damski tatuaż będzie jak ulał! To może być twoje motto życiowe, ważny dla ciebie cytat, imię ukochanej osoby (lub ukochanego zwierzaka) czy po prostu jakiekolwiek zdanie, które ma dla ciebie istotne znaczenie.

tatuaż damski napisy

Tatuaż damski napisy
damski tatuaż na plecach napisy

Damski tatuaż na plecach napisy

3. Ptaki (i nie tylko!)

Oprócz ptaków jako popularnych wzorów na tatuaże damskie wyróżniliśmy też inne skrzydlate stworzenia – typu motyle, ważki, wróżki, anioły czy… smoki. Taki tatuaż może być bowiem zarówno subtelny (jeśli postawimy np. na drobnego kolibra lub sowę jako alegorię mądrości), jak i z pazurem (jeśli wybierzemy skrzydlatego smoka, będącego symbolem mocy i potęgi). Zawsze można też połączyć oba – i stworzyć unikatowy wzór kobiecego tatuażu, który idealnie odda twoją osobowość.

tatuaż Ptaszek

tatuaż Ptaszek
tatuaż Ptaszek na gałęzi

tatuaż Ptaszek na gałęzi

4. Pióra i skrzydła

O tych tatuażach dla dziewczyn postanowiliśmy wspomnieć osobno, ponieważ mają nieco inne znaczenia. W przypadku ptaków każdy gatunek może znaczyć coś innego, z kolei pióra per se to już symbol ulotności czy lekkości… albo sztuki i twórczości, jeśli np. ukażemy je obok atramentu.

tatuaż na plecach - ptaki

Tatuaż na plecach – ptaki

Tatuaż Damski – Pióra i ptaki

5. Łapacze snów

Łapacz snów oraz inne indiańskie wzory to bardzo popularne motywy na damski tatuaż. Dlaczego? Przede wszystkim chodzi o samą ideę łapaczy – miały przecież chronić od koszmarów, złych mocy czy nocnych demonów. Ich symbolika jest stricte związana z powietrzem oraz życiem. Co więcej, łapacze mogą być zarówno minimalistycznym damskim tatuażem, jak i bardzo realistycznym wzorem, gdzie każdy element jest szczegółowo odwzorowany. Wszystko zależy od twoich preferencji!

Tatuaż – Łapacz Snów

6. Astronomia i astrologia

Słońce, Księżyc, gwiazdy, znaki zodiaku czy gwiazdozbiory – bez względu na to, czy jesteś pasjonatką astronomii i astrofizyki, czy bliższa jest ci astrologia, ten typ tatuażu damskiego daje duże pole do popisu, jeśli chodzi o indywidualność i unikatowość. Wybrany gwiazdozbiór, ciekawa mgławica, znak zodiaku wzbogacony o geometryczne wzory czy jego spersonifikowana wersja – wspólnie z tatuatorem z pewnością stworzycie projekt jedyny w swoim rodzaju.

7. Korona

Symbol władzy i idealny tatuaż dla dziewczyn, które chcą podkreślić swoją niezależność oraz siłę. Jeśli jednak nałoży się koronę na inny element, można zmienić wydźwięk całego wzoru. Wystarczy dodać np. serce, a taki damski tatuaż zacznie odnosić się do siły miłości i wierności. Jeśli z kolei postawisz na realistyczną koronę, możesz stworzyć jedyne w swoim rodzaju obręcz i fleurony, a co za tym idzie… własne insygnium!

8. Zwierzęta

Taki wzór tatuażu damskiego to zwykle albo podobizna ulubionego pupila, albo kot, lew, pies, lis, jeleń czy wilk (pomijamy tutaj wszelkie ptaki czy owady, ponieważ o nich już wspominaliśmy). Zwykle taki tatuaż ma odnosić się do cech kojarzonych ze zwierzęciem, z którym uosabia się właścicielka tatuażu. I tak np. lis może symbolizować spryt, kot wolność oraz niezależność, a lew aktywność oraz wytrwałość.

Tatuaż Zwierzęta – Kot

Tatuaż Zwierzęta – Wilk

9. Ornamenty

To rodzaj damskich tatuaży, które ze wszystkich przez nas wymienionych są najmniej symboliczne, o ile nie odnoszą się do tradycyjnych tatuaży plemiennych i etnicznych. Ornamenty zwykle tatuuje się z powodów estetycznych, bo nie ukrywajmy – wyglądają pięknie i elegancko. Najczęściej jednak ornamenty nie są całym tatuażem, a jedynie pełnią rolą zgrabnego, delikatnego dodatku – np. do kwiatów czy piór.

10. Minimalistyczne i zagadkowe

Ostatni z najpopularniejszych damskich tatuaży to raczej grupa różnych motywów, które łączy jedno – nie są to rozbudowane wzory pełne szczegółów, ale za to przyciągają wzrok swoją prostotą… która zwykle ma bogate znaczenie.

Minimalistyczne tatuaże damskie to różne geometryczne wzory, serca, znaki nieskończoności… a czasem po prostu zwykłe kropki lub kreski, które dla właścicielki są wyjątkowo ważnym symbolem. Tatuaże damskie tego typu mogą też zrywać ze stereotypem „kobiecego” wzoru – tutaj przede wszystkim liczy się znaczenie, jakie się za nimi kryje.

Tatuaż minimalistyczny

Gdzie najczęściej wykonuje się tatuaże damskie?

Tak jak u mężczyzn najczęściej wykonuje się tatuaże na przedramieniu czy ramieniu, tak u kobiet również można wskazać kilka popularniejszych miejsc. Gdzie panie najczęściej decydują się na tatuaż?

A jeśli szukasz więcej inspiracji na damski tatuaż, zajrzyj do naszego portfolio albo po prostu skontaktuj się z nami – stworzymy dla ciebie unikatowy projekt, który idealnie odda twoją osobowość.

tatuaż-a-ból-gdzie-najbardziej-boli-tatuaż

Gdzie najbardziej boli tatuaż? Poznaj 14 najbardziej bolesnych miejsc na ciele

Planujesz dziarę i zastanawiasz się, jakie są najbardziej bolesne miejsca na tatuaż? Choć ból podczas takiego zabiegu to w dużej mierze indywidualna sprawa, faktycznie można wyróżnić części na ciele, które uchodzą za bardziej wrażliwe od innych. Nie oznacza to, że tatuowanie w takim miejscu będzie nie do wytrzymania – jeśli jednak wolisz uniknąć większego dyskomfortu, koniecznie sprawdź mapę bólu tatuaży!

Auć! Właściwie dlaczego nie wszędzie boli tak samo?

Zanim przejdziemy do tego, gdzie najbardziej boli tatuaż, wyjaśnimy pokrótce, dlaczego niektóre miejsca na skórze uchodzą za „przyjemniejsze” (i polecane zwłaszcza osobom, które planują swój pierwszy tatuaż), a inne za wyjątkowo bolesne.

Z jednej strony, nie powinno dziwić, że istnieje coś takiego jak mapa bólu, jeśli chodzi o tatuaże. W końcu każdy z nas dobrze wie, że uderzenie w mały palec u nogi (brr!) będzie o wiele gorsze od uderzenia w ramię. Z drugiej – na pierwszy rzut oka skóra na ciele wszędzie jest podobna… a przecież tatuowanie polega na przekłuwaniu naskórka i aplikowaniu tuszu do skóry właściwej. O co więc chodzi?

  • Zasadniczo im więcej tłuszczu w danym miejscu na ciele oraz im grubsza jest skóra, tym tatuaż będzie mniej bolesny.
  • Podobnie sprawa ma się z mięśniami – ból podczas tatuowania będzie mniejszy np. na ramionach, gdzie mięśni jest więcej, niż w okolicy żeber.
  • I odwrotnie – im słabiej unerwione jest dane miejsce, tym lepiej zniesiemy tatuowanie.
  • Uznaje się także, że jeśli tatuaż robi się bliżej kości, to ból będzie większy – głównie dlatego, że można odnieść wrażenie, jakby wibracje od uderzania maszynki rozchodziły się po sąsiednich częściach ciała.
  • Tatuaż będzie też najpewniej bardziej bolał w miejscach na ciele, które na co dzień nie wystawiamy na słońce czy działanie czynników zewnętrznych – dotyczy to głównie miejsc intymnych czy wnętrza ud.

Pamiętajmy też, że sporo zależy od wielkości tatuaży czy techniki, jaką jest wykonywany. Mały tatuaż o wielkości centymetra (choćby i wykonany w miejscu uchodzącym powszechnie za bolesne) najpewniej zapadnie ci w pamięci jako „łatwiejszy” do wytrzymania niż duży, skomplikowany tatuaż, który był robiony przez kilka–kilkanaście godzin w mniej wrażliwym miejscu na ciele.

I tym samym przechodzimy do ostatniej kwestii przed wskazaniem mapy bólu tatuaży – pamiętaj, że ból to chwilowe uczucie, które w dodatku może się nieco zatrzeć w pamięci, zwłaszcza jeśli cała wizyta w salonie tatuażu będzie dla ciebie pozytywnym doświadczeniem. Oraz przede wszystkim – jeśli tatuaż będzie ci się podobał!

Gdzie najbardziej boli tatuaż?

Poniżej wymieniamy 14 najbardziej bolesnych miejsc na tatuaż, ale pamiętaj, że dyskomfort podczas wykonywania tatuażu to indywidualna kwestia. Oczywiście, nakłuwanie ciała nie należy do przyjemnych odczuć, jednak dla niektórych nawet tatuaż na ramieniu może być dość bolesny, z kolei dla innych tatuaż pod żebrami to nic strasznego.

  1. Głowa, w tym m.in. miejsce za uchem (skóra jest tam cienka i napięta, tatuowanie odbywa się też blisko kości).
  2. Twarz, zwłaszcza powieki czy wargi.
  3. Szyja i kark.
  4. Krtań i obojczyk.
  5. Pachy oraz ogółem wewnętrzna część górnych ramion.
  6. Klatka piersiowa i żebra – a także piersi czy okolice sutków.
  7. Miejsca intymne (pamiętaj, że nie każdy tatuator zgodzi się wykonać tatuaż na genitaliach).
  8. Wewnętrzna strona ud, pachwiny.
  9. Dłonie (zwłaszcza ich wewnętrzna strona).
  10. Łokcie.
  11. Kolana.
  12. Piszczele.
  13. Palce u dłoni i u stóp.
  14. Stopy i kostki.

A gdzie tatuaż boli najmniej?

Jeśli jesteś zdecydowany lub zdecydowana na dziarę, masz już wybrany wzór, ale miejsce na ciele jest ci obojętne – warto wybrać takie, gdzie tatuaż boli najmniej, zwłaszcza jeśli to będzie twój pierwszy raz. Które miejsca na skórze uchodzą za „najłatwiejsze” – ze względu na grubą skórę, słabe unerwienie lub większą zawartość tłuszczu czy mięśni?

  1. Plecy, zwłaszcza górna część (ale uwaga – tatuaż tuż przy kręgosłupie jest już bardziej bolesny!).
  2. Barki.
  3. Zewnętrzna część ramion.
  4. Przedramiona.
  5. Pośladki.
  6. Zewnętrzna część ud (np. z tyłu).
  7. Tylna część łydki.

Cóż, według mapy bólu wygląda na to, że takich miejsc, gdzie tatuowanie nie sprawia dużego dyskomfortu, jest na ciele niewiele – ale zauważ, że większość z nich często odsłaniamy i pokazujemy światu (nogi oraz ramiona). Jeśli więc chcesz mieć tatuaż w widocznej części ciała, to bez obaw – ból nie powinien być duży!

Jak zmniejszyć ból podczas tatuowania? Czy są na to sposoby?

Zła wiadomość jest taka, że nie ma uniwersalnych sposobów, które całkowicie zniwelowałyby ból podczas wykonywania, a czasami także i gojenia tatuażu. Przebijanie się przez skórę zawsze będzie bolesne, ale łap kilka porad, dzięki którym stanie się chociaż odrobinę lepsze do zniesienia:

  • Przed przyjściem do studia wyśpij się porządnie i wypocznij. Jeśli będziesz się fatalnie czuć, ból może wydać się mocniejszy, a samo wspomnienie tatuowania zapadnie ci negatywnie w pamięć.
  • Zjedz coś pożywnego, zwłaszcza jeśli sesja ma trwać kilka godzin. Jeżeli jednak planujesz tatuaż na brzuchu, lepiej uzgodnij z tatuatorem, ile godzin przed zabiegiem powinieneś lub powinnaś zjeść ostatni posiłek.
  • Uzgodnij z tatuatorem długość jednej sesji – wyraźnie daj znać, jeśli czujesz, że nie wytrzymasz np. 2 godzin tatuowania. Nie bój się też poprosić o krótką przerwę podczas zabiegu!
  • Jeśli chodzi o znieczulenie, to absolutnie nie rób niczego na własną rękę! Profesjonalny tatuator powinien doradzić, czy i jakiego znieczulenia można użyć. Z pewnością otrzymasz też mnóstwo instrukcji odnośnie do tego, jak dbać o świeży tatuaż – aby m.in. skóra mniej piekła.

Nie przychodź na zabieg na kacu albo pod wpływem alkoholu. Być może słyszałeś lub słyszałaś, że alkohol przed tatuażem może nieco uśmierzyć ból. My zdecydowanie odradzamy taki sposób!

I na koniec pamiętaj: ból podczas wykonywania tatuażu jest przejściowy, ale piękna ozdoba na twoim ciele pozostanie na zawsze. Staraj się nie nastawiać negatywnie – jeśli jesteś pewny/pewna swojego tatuażu, z pewnością wytrzymasz cały zabieg!

Masz jakieś pytania związane z procesem wykonywania tatuażu? Skontaktuj się z nami, a rozwiejemy twoje wątpliwości!

iroink-nasi-artysci

Tatuaż a alkohol – czy po zrobieniu tatuażu można pić procenty

Czy alkohol po zrobieniu tatuażu to dobry pomysł? Zdecydowanie nie – odradzi ci to każdy profesjonalny tatuażysta. Dlaczego jednak powinniśmy unikać procentów świeżo po wykonaniu tatuażu… oraz przed samym zabiegiem?

Alkohol a tatuaż – czy możesz pić przed wizytą w studiu?

Mało który artysta zaryzykuje i zrobi ci tatuaż, jeśli przyjdziesz do studia pod znacznym wpływem – i nie chodzi tylko o to, że możesz nie być do końca świadomy lub świadoma swojej decyzji, ale też ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo (twoje oraz swoje). Czy jednak jedno piwo albo jeden kieliszek alkoholu przed tatuażem to dobry pomysł? Cóż…

Nie. Oto kilka powodów, dlaczego tak jest:

  1. Być może obiło ci się o uszy, że niewielka ilość alkoholu zadziała niczym środek znieczulający. Choć ból to sprawa indywidualna, śmiało możemy powiedzieć, że alkohol nie sprawi, że tatuowanie stanie się przyjemne. Może za to spowodować, że trudniej będzie ci leżeć/siedzieć w nieruchomej pozycji, co utrudni wykonywanie tatuażu.
  2. Co więcej – i to jest w zasadzie clou, jeśli chodzi o „połączenie” alkoholu i tatuażu – alkohol rozrzedza krew i podnosi jej ciśnienie. Oznacza to, że jeśli przyjdziesz na zabieg pod wpływem, podczas wbijania igły w skórę nie tylko wypłynie więcej krwi, ale też więcej tuszu, który będzie aplikowany do twojego organizmu. Alkohol może więc (negatywnie) wpłynąć na wygląd twojego tatuażu – kontur stanie się rozmazany, a kolory mniej wyraźne.
  3. Lekkie krwawienie podczas wykonywania tatuażu to normalna sprawa – w końcu igła przebija się przez naskórek do skóry właściwej. Jeśli nie masz jednak problemów zdrowotnych związanych z krzepliwością krwi, czerwone krwinki powinny szybko zacząć się zlepiać, dzięki czemu rana zacznie się prędzej goić. Alkohol może z kolei zahamować tę regenerację.
  4. Nie bez znaczenia jest też komfort samego artysty – nawet najlepszemu tatuatorowi będzie trudniej wykonywać swoją pracę, jeśli z twojej rany będzie wypływać więcej krwi, która zacznie się mieszać z tuszem. To może nawet sprawić, że tatuaż stanie się bardziej wyblakły, niż zakładaliście – i to nie z winy artysty!

Czy można pić alkohol po zrobieniu tatuażu?

Alkohol po tatuażu to równie zły pomysł (o ile nie gorszy) co alkohol przed tatuażem. Nie ma w tym nic dziwnego, że chcesz odpowiednio uczcić wymarzoną dziarę, ale powstrzymaj się przed świętowaniem z użyciem procentów przez przynajmniej 3 dni po zrobieniu tatuażu. Dlaczego?

  1. Alkohol po zrobieniu tatuażu również rozrzedza krew, co jednocześnie utrudnia proces gojenia.
  2. Skoro gojenie się tatuażu jest dłuższe, wzrasta też ryzyko złapania infekcji.
  3. Alkohol wpływa na ciśnienie krwi, a więc po zrobieniu tatuażu na powierzchnię skóry razem z osoczem może wypływać więcej tuszu, niż powinno.
  4. Dłuższy proces regeneracji rany oznacza też, że osocze, krew i tusz będą wydostawać się z niej dłużej. Opóźni się również powstawanie strupków.
  5. Pamiętaj też, że świeży tatuaż to po prostu świeża rana, więc trzeba obchodzić się z nim bardzo ostrożnie (o tym, jak dbać o świeży tatuaż, pisaliśmy tutaj). Alkohol może wpłynąć na twoją percepcję czy równowagę – pewnie dobrze wiesz, o ile łatwiej jest się potknąć i wywrócić pod wpływem. A jeśli niefortunnie zahaczysz o coś świeżym tatuażem… rana nie tylko się pogłębi, ale może też wdać się zakażenie. Nie wspominając już o tym, że taki wypadek może spowodować zniekształcenie się tatuażu!

Jak więc widzisz, alkohol po zrobieniu tatuażu (i przed również) to zły pomysł – powstrzymanie się przed piciem przez kilka dni zdecydowanie jest warte swojej ceny. Nie chodzi tylko o wygląd tatuażu, ale też o twoje zdrowie, bo leczenie potencjalnej infekcji zdecydowanie nie będzie przyjemne.

Masz więcej pytań odnośnie do zaleceń przed i po zabiegu? Zajrzyj do artykułu, w którym krok po kroku opisujemy wykonanie tatuażu, albo po prostu do nas napisz – rozwiejemy twoje wątpliwości i wyjaśnimy, jak powinieneś lub powinnaś przygotować się do wizyty w naszym studiu.

Tatuaż kwiat lotosu na żebrach

Tatuaż kwiat lotosu – znaczenie i symbolika

Kwiat lotosu jako tatuaż to jeden z najpiękniejszych i najsubtelniejszych motywów. Jest dość popularny, zwłaszcza wśród kobiet, ale to wcale nie znaczy, że nie może być oryginalny. Technika wykonania, miejsce na skórze albo użycie różnorodnych kolorów – to wszystko może sprawić, że taki tatuaż będzie jedyny w swoim rodzaju. Ale jakie właściwie znaczenie ma kwiat lotosu? Czego jest symbolem?

Kwiat lotosu – znaczenie i wygląd

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest kwiat lotosu i jaką ma symbolikę per se. To roślina uważana za świętą w hinduizmie i buddyzmie, która przede wszystkim kojarzy się z Dalekim Wschodem, choć rośnie dziko także w Europie i Ameryce. Jest byliną wodną, a jej liście i kwiaty wystają poza taflę. Co więcej – ze względu na ich hydrofobową naturę woda spływa po nich niemal od razu, nie zostawiając po sobie żadnego śladu.

Kwiaty lotosu z wyglądu przypominają lilie wodne – płatki są szerokie, rozłożyste i uniesione ku górze. Kolory różnią się w zależności od gatunku i można wśród nich wyróżnić:

  • Różowe
  • Białe
  • Żółte
  • Mieszane, np. biało-różowe płatki.

Być może wiesz o tym, że lotos to roślina długowieczna. Uznaje się, że nasiona mogą przetrwać nawet kilka tysięcy lat! Nic więc dziwnego, że kwiat lotosu stał się ważnym symbolem na Wschodzie. Co dokładniej oznacza?

  • Doskonałość i czystość – m.in. dlatego, że choć najczęściej wyrasta na bagnach czy w brudnych kanałach, liście oraz kwiaty są nieskazitelne i nadal pozostają czyste.
  • Połączenie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości – zwłaszcza w buddyzmie. Nie bez powodu Budda czasami przedstawiany jest jako postać siedząca na kwiecie lotosu.
  • Boskość – według wierzeń w hinduizmie Brahma, jedno z najważniejszych hinduskich bóstw, zrodził się z kwiatu lotosu.
  • Odrodzenie i oświecenie – ponieważ płatki kwiatów otwierają się na nowo każdego dnia oraz przezwyciężają „brud” rzeki.

Symbolika kwiatu lotosu jako tatuażu

Kwiat lotosu jako tatuaż może mieć oczywiście tę samą symbolikę co po prostu sama roślina, jednak każdy wzór można wzbogacić o dodatkowe elementy, które dodadzą mu nowego znaczenia. Co więcej, kwiat lotosu nie musi być odniesieniem do hinduizmu czy buddyzmu, choć bardzo często taki tatuaż jest związany ze sferą duchową.

Co najczęściej symbolizuje?

  • Harmonię ciała i umysłu.
  • Kobiece piękno.
  • Miłość.
  • Równowagę duchową.
  • Początek nowej drogi w życiu.
  • Wspomniane już odrodzenie, oświecenie czy czystość.

Symbolika kolorów w kwiecie lotosu

Choć w naturze kwiat lotosu występuje tylko w kolorach białym, żółtym i różowym, w sztuce tatuaży nie ma żadnych ograniczeń. Każda barwa nadaje tatuażowi innego znaczenia. Do najczęstszych motywów należą:

  • Biały kwiat lotosu – symbol czystości, niewinności i oświecenia.
  • Różowy kwiat lotosu – symbol boskości, Buddy (choć jest często używanym kolorem także u osób niepowiązanych z buddyzmem).
  • Niebieski kwiat lotosu – symbol, mądrości, walki i zwycięstwa duszy nad światem materialnym.
  • Fioletowy kwiat lotosu – symbol mistycyzmu.
  • Czerwony kwiat lotosu – symbol miłości i namiętności.

Często można również spotkać się z czarnym, minimalistycznym kwiatem lotosu, wykonanym np. techniką dotwork.

Gdzie na skórze najlepiej umiejscowić kwiat lotosu?

Kwiat lotosu jako tatuaż najczęściej wykonuje się na:

Jest to jednak na tyle uniwersalny wzór, że można go wykonać na całym ciele – w zależności od rozbudowania i wielkości projektu.

Przykładowe tatuaże z kwiatem lotosu

Interesuje cię kwiat lotosu jako tatuaż? Umów się z nami na konsultacje, a wspólnie ustalimy dokładny wzór, tak aby projekt idealnie ci odpowiadał. A jeśli szukasz inspiracji, możesz zajrzeć do portfolio IroInk – poniżej prezentujemy z kolei przykładowe tatuaże z kwiatem lotosu autorstwa naszych artystów:

Tatuaż kwiat lotosu na udach
Tatuaż kwiat lotosu na udach
Tatuaż kwiat lotosu na udzie i brzuchu
Tatuaż kwiat lotosu na udzie i brzuchu
Tatuaż kwiat lotosu na żebrach
Tatuaż kwiat lotosu na żebrach

iroink-baner-portfolio

Nowy tatuaż a słońce – jak dbać o świeży tatuaż latem?

Zbliżają się wakacje, a ty planujesz nowy tatuaż? A może masz już dziarę i nie wiesz, jak wpłynie na nią słońce? Dbanie o tatuaż latem wygląda nieco inaczej niż w chłodniejsze dni. O czym trzeba pamiętać i czego się wystrzegać? Oto kilka ważnych zasad, dzięki którym poznasz podstawy pielęgnacji nowego tatuażu podczas słonecznych miesięcy.

Nowy tatuaż a słońce, czyli co dzieje się ze skórą wystawioną na promienie słoneczne?

Zacznijmy od tego, że promienie słoneczne zawsze będą mieć wpływ na twój tatuaż, nawet jeśli nie jest on nowy – rzecz jasna, znaczne zmiany pojawią się dopiero przy długotrwałym i regularnym wystawianiu skóry na słońce. Nie musisz więc obawiać się każdego wyjścia z odsłoniętym tatuażem, ale pamiętaj, że słońce nie jest sprzymierzeńcem tatuażu. Promienie UV rozbijają bowiem cząsteczki tuszu i powodują blaknięcie. Pomimo tego, że tusz znajduje się w drugiej warstwie skóry, zwanej właściwą, promienie i tak mogą się do niego przedostać przez naskórek.

Jeśli jednak tatuaż ma dopiero parę tygodni, lepiej całkowicie zasłaniaj go przed słońcem. Dlaczego?

  • Nowy tatuaż można określić otwartą, gojącą się raną – skóra w tym miejscu jest jeszcze bardzo wrażliwa i tym bardziej podatna na oparzenia czy inne uszkodzenia.
  • Wystawienie skóry ze świeżym tatuażem na słońce może więc spowodować bąble, pęcherze czy swędzenie, a co za tym idzie – proces gojenia znacznie się wydłuży.

Czy ze świeżym tatuażem można się opalać?

Nie, jeśli nie masz możliwości całkowitego zakrycia nowego tatuażu – słońce może mu bowiem wyrządzić duże szkody, jak już wspomnieliśmy wcześniej. Wyobraź sobie, że zamiast tatuażu masz na skórze „zwykłą” ranę kłutą – raczej nie wystawisz jej na długotrwałe działanie słońca ani tym bardziej nie pójdziesz do solarium, prawda? Najlepiej więc, jeśli powstrzymasz się przed eksponowaniem ciała na promienie UV.

Co więcej, pamiętaj, że opalenizna może zmienić wygląd twojego nowego tatuażu. Czerń przestanie być głęboka, a poszczególne kolory mogą stać się całkiem inne – na przykład intensywny żółty stanie się pomarańczowy.

Jak dbać o tatuaż latem?

Wiemy już, że tatuaż i słońce to złe połączenie, ale przecież nie zamkniesz się na całe wakacje w ciemnym pokoju. O czym więc pamiętać latem?

1. Staraj się nie wystawiać nowego tatuażu na intensywne słońce

W naszym klimacie oznacza to godziny wczesnopopołudniowe – zwykle słońce jest wtedy w zenicie. Jeśli masz taką możliwość, lepiej nie odsłaniaj wtedy skóry. Postaraj się całkowicie zasłonić tatuaż, najlepiej przewiewną tkaniną, która nie przylega ciasno do ciała. Może to być kłopotliwe w przypadku tatuaży na łydce, dłoni czy ramieniu, zwłaszcza gdy termometr pokazuje około 30 stopni, ale uwierz, że warto uchronić się przed potencjalnymi oparzeniami. W najgorszym wypadku możesz postarać się o parasolkę i za jej pomocą zasłonić skórę.

2. Krem SPF na nowy tatuaż jako ochrona przed słońcem – tak czy nie?

Być może wiesz o tym, że krem z filtrem (najlepiej 50 SPF)to sprzymierzeniec każdego właściciela tatuażu (i to nie tylko latem!)… ale pamiętaj, że chodzi wyłącznie o tatuaże wygojone. W przypadku świeżych tatuaży jest odwrotnie.

Jak już pisaliśmy, świeży tatuaż to po prostu świeża rana, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Pierwszy lepszy krem z filtrem z drogerii zdecydowanie nie jest odpowiednim preparatem do nakładania na nowy tatuaż. Składniki w takich kosmetykach mogą tylko podrażnić gojącą się skórę.

Jeśli jednak zastanawiasz się, jak dbać o wygojony tatuaż latem – wtedy jak najbardziej użyj kremu SPF. Uchroni on twój tatuaż przed blaknięciem.

3. Co z innymi kosmetykami?

Pisaliśmy już o tym, jak dbać o świeży tatuaż i jakich preparatów używać. Przypomnijmy, że najważniejsze to słuchać zaleceń twojego tatuażysty, który poleci ci odpowiednie środki do pielęgnacji tatuażu.

Może się wydawać, że latem, gdy jesteśmy bardziej narażeni na ostre promienie słoneczne, powinniśmy zaopatrzyć się w jakiś środek nawilżający, który złagodzi podrażnienia na świeżym tatuażu. Cóż, to nie do końca prawda – zdecydowanie nie kupuj pierwszych lepszych preparatów nawilżających czy kojących, jeśli nie są profesjonalnymi środkami przeznaczonymi do dbania o tatuaż.

4. Kąpiele a świeży tatuaż

O ile łagodne przemywanie świeżego tatuażu czystą wodą jest jak najbardziej zalecane, o tyle na czas gojenia się tatuażu zrezygnuj z kąpieli w publicznych basenach, jeziorach czy morzach.

  • Po pierwsze, sól, chlor czy bakterie i świeża rana to nie najlepsze połączenie. Twoja skóra może zostać podrażniona lub do organizmu może nawet wdać się infekcja.
  • Po drugie, jeśli twój tatuażysta zalecił ci nakładanie konkretnych preparatów na świeży tatuaż, woda szybko je zmyje.

Jeśli jednak zamoczysz nowy tatuaż, pamiętaj, aby nie przecierać go mocno żadnym ręcznikiem czy koszulką. Zamiast tego delikatnie przykładaj do niego ręcznik papierowy, który wchłonie wodę i nie podrażni skóry.

Na koniec: jeżeli wystawisz tatuaż na słońce, obojętne, czy świeży, czy już dawno wygojony, zawsze istnieje ryzyko, że promienie uszkodzą tusz. Oczywiście, tatuaż nie wyblaknie z dnia na dzień, ale jeśli systematycznie, przez lata, będziesz eksponować tatuaż na słońce bez ochrony SPF, w końcu zauważysz, że dziara nie jest taka jak dawniej.

Promienie słoneczne działają poniekąd jak laserowe usuwanie tatuażu, tylko po prostu jest to o wiele, wiele dłuższy proces – lepiej więc chronić się przed nim od samego początku.


iroink-pielegnacja-tatuazu

Pielęgnacja tatuażu. Jak dbać o świeży tatuaż?

Wykonanie tatuażu to bardzo poważna decyzja. Wiele osób podejmuje ją, bo jest to ciekawa ozdoba ciała, mająca często również znaczenie symboliczne. Co jednak zrobić, by tatuaż zachował swój wyraźny kontur i kolor? Jak dbać o świeży tatuaż tuż po wyjściu z salonu?

Pielęgnacja tatuażu – co należy wiedzieć robiąc i dbając o świeży tatuaż

Pielęgnacja tatuażu rozpoczyna się jeszcze w profesjonalnym studiu tatuażu. Artysta, który wykonywał rysunek, zabezpiecza go specjalnym opatrunkiem. Najczęściej jest to folia, która ma za zadanie ochronić mikroskopijne ranki przed zabrudzeniem oraz przyspieszyć ich gojenie. W ten sposób krzepnąca krew nie będzie też tworzyła rozległych strupów. Trzeba jednak pamiętać, że taki opatrunek trzyma się tylko przez kilka godzin. Po tym czasie należy go ściągnąć i pozwolić skórze swobodnie oddychać. Nie wolno dotykać świeżego tatuażu, zwłaszcza gołymi rękoma. Świeży tatuaż to swego rodzaju rana, która źle pielęgnowana może stać się źródłem zakażenia organizmu. Trzeba też pamiętać, by przez co najmniej trzy dni od chwili wykonania tatuażu nie spożywać alkoholu (rozrzedza krew i może utrudnić proces gojenia). To bardzo ważny element pielęgnacji tatuażu.

Czym smarować świeży tatuaż?
Nie ma powodu, by unikać kąpieli z powodu świeżego tatuażu. Można go moczyć, ale nie zaleca się przemywać go kosmetykami, które w składzie mają konserwanty i drażniąco działające substancje zapachowe. Poleca się natomiast stosowanie łagodnego mydła lub żelu antybakteryjnego bez konserwantów. Tatuaż należy osuszać delikatnie ręcznikiem (nie wolno trzeć skóry).

Tatuażysta w salonie powinien też podpowiedzieć, czy świeżo wykonany tatuaż należy smarować jakimś kremem lub maścią. Niekiedy poleca się aplikację preparatu z witaminą A, która przyspiesza gojenie rany, lub stosowanie maści przeciwbakteryjnych. Odradza się natomiast sięganie po wazelinę, której ciężka konsystencja nie pomoże zagoić się ranom, a może jedynie je podrażnić.

Pielęgnacja tatuażu – czego nie należy robić

Przez co najmniej miesiąc nie powinno się również smarować świeżo wykonanego tatuażu balsamami ani kremami nawilżającymi, zwłaszcza jeśli w składzie tych kosmetyków znajdują się parabeny lub innego rodzaju substancje konserwujące.

W aptekach dostępne są specjalne kremy, które dobrze sprawdzają się nie tylko podczas gojenia się tatuażu, ale też w czasie jego pielęgnacji. Mają najczęściej neutralny zapach oraz lekko tłustą konsystencję. Nakłada się cienką warstwę i pozostawia do wyschnięcia na kilka minut.

Jak dbać o tatuaż na co dzień?
Mogłoby się wydawać, że skoro tatuaż to stała ozdoba ciała, nie trzeba o niego dbać. Nic bardziej mylnego! By tatuaż przez długi czas miał wyraźne kontury i dobrze się prezentował, należy smarować go specjalnym preparatem.

Tatuaż nigdy nie powinien być bez zabezpieczenia wystawiany na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Przed wyjściem na słońce należy nałożyć na niego krem z wysokim filtrem (SPF 50).
Profesjonalnie wykonany i prawidłowo pielęgnowany tatuaż to prawdziwe dzieło sztuki. Jest zachwycającą ozdobą ciała kobiety i mężczyzny. Może być czarno-biały, kolorowy lub cieniowany. By jednak przez długi czas miał niezmieniony wygląd, musi być właściwie pielęgnowany.