Pielęgnacja tatuażu. Jak dbać o świeży tatuaż?

Wykonanie tatuażu to bardzo poważna decyzja. Wiele osób podejmuje ją, bo jest to ciekawa ozdoba ciała, mająca często również znaczenie symboliczne. Co jednak zrobić, by tatuaż zachował swój wyraźny kontur i kolor? Jak dbać o świeży tatuaż tuż po wyjściu z salonu?

Pielęgnacja tatuażu – co należy wiedzieć robiąc i dbając o świeży tatuaż

Pielęgnacja tatuażu rozpoczyna się jeszcze w profesjonalnym studiu tatuażu. Artysta, który wykonywał rysunek, zabezpiecza go specjalnym opatrunkiem. Najczęściej jest to folia, która ma za zadanie ochronić mikroskopijne ranki przed zabrudzeniem oraz przyspieszyć ich gojenie. W ten sposób krzepnąca krew nie będzie też tworzyła rozległych strupów. Trzeba jednak pamiętać, że taki opatrunek trzyma się tylko przez kilka godzin. Po tym czasie należy go ściągnąć i pozwolić skórze swobodnie oddychać. Nie wolno dotykać świeżego tatuażu, zwłaszcza gołymi rękoma. Świeży tatuaż to swego rodzaju rana, która źle pielęgnowana może stać się źródłem zakażenia organizmu. Trzeba też pamiętać, by przez co najmniej trzy dni od chwili wykonania tatuażu nie spożywać alkoholu (rozrzedza krew i może utrudnić proces gojenia). To bardzo ważny element pielęgnacji tatuażu.

Czym smarować świeży tatuaż?
Nie ma powodu, by unikać kąpieli z powodu świeżego tatuażu. Można go moczyć, ale nie zaleca się przemywać go kosmetykami, które w składzie mają konserwanty i drażniąco działające substancje zapachowe. Poleca się natomiast stosowanie łagodnego mydła lub żelu antybakteryjnego bez konserwantów. Tatuaż należy osuszać delikatnie ręcznikiem (nie wolno trzeć skóry).

Tatuażysta w salonie powinien też podpowiedzieć, czy świeżo wykonany tatuaż należy smarować jakimś kremem lub maścią. Niekiedy poleca się aplikację preparatu z witaminą A, która przyspiesza gojenie rany, lub stosowanie maści przeciwbakteryjnych. Odradza się natomiast sięganie po wazelinę, której ciężka konsystencja nie pomoże zagoić się ranom, a może jedynie je podrażnić.

Pielęgnacja tatuażu – czego nie należy robić

Przez co najmniej miesiąc nie powinno się również smarować świeżo wykonanego tatuażu balsamami ani kremami nawilżającymi, zwłaszcza jeśli w składzie tych kosmetyków znajdują się parabeny lub innego rodzaju substancje konserwujące.

W aptekach dostępne są specjalne kremy, które dobrze sprawdzają się nie tylko podczas gojenia się tatuażu, ale też w czasie jego pielęgnacji. Mają najczęściej neutralny zapach oraz lekko tłustą konsystencję. Nakłada się cienką warstwę i pozostawia do wyschnięcia na kilka minut.

Jak dbać o tatuaż na co dzień?
Mogłoby się wydawać, że skoro tatuaż to stała ozdoba ciała, nie trzeba o niego dbać. Nic bardziej mylnego! By tatuaż przez długi czas miał wyraźne kontury i dobrze się prezentował, należy smarować go specjalnym preparatem.

Tatuaż nigdy nie powinien być bez zabezpieczenia wystawiany na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Przed wyjściem na słońce należy nałożyć na niego krem z wysokim filtrem (SPF 50).
Profesjonalnie wykonany i prawidłowo pielęgnowany tatuaż to prawdziwe dzieło sztuki. Jest zachwycającą ozdobą ciała kobiety i mężczyzny. Może być czarno-biały, kolorowy lub cieniowany. By jednak przez długi czas miał niezmieniony wygląd, musi być właściwie pielęgnowany.


Scroll to top