iroink-usuwanie-tautazu

Usuwanie tatuażu. Jak skutecznie zakryć stary tatuaż?

Nie zawsze decyzja o tatuażu jest podjęta po zastanowieniu. Czasem jest też tak, że choć nie żałujemy decyzji o wykonaniu tatuażu, to jego wygląd pozostawia wiele do życzenia. A czasem po kilku czy kilkunastu latach mamy ochotę na zmiany. Choć mówi się, że tatuaż to decyzja na całe życie, to jednak nie do końca jest to prawda. Istnieją przynajmniej dwa dobre sposoby na usuwanie tatuażu i na to, żeby nie żałować samego tatuażu, jak i tego, co przedstawia.

Laserowe usuwanie tatuażu

Jest to metoda pozwalająca na całkowite pozbycie się wątpliwej ozdoby ze skóry. Nowoczesne lasery dysponują kilkoma falami o różnej długości, co pozwala na przenikanie ich do różnych, nawet tych głębokich poziomów skóry. To z kolei przekłada się na możliwość usuwania dowolnych barwników. Lasery starszej generacji mogą mieć problem z usunięciem pigmentu błękitnego i zielonego. Jednocześnie jest to bardzo bezpieczna i nieinwazyjna metoda. Ważną zaletą jest minimalny czas trwania impulsu. Dzięki temu skóra wokół tatuażu pozostaje nienaruszona, zaś pigment skutecznie zaczyna znikać. Sam zabieg jest dość krótki. Jego główna część zajmuje od kilku minut do pół godziny i jest uzależniony od wielkości tatuażu. Zdarza się, że zabieg laserowego usuwania tatuażu bywa bolesny, choć w wielu przypadkach jest możliwość zastosowania znieczulenia lub specjalnych chłodzących okładów. Zazwyczaj jednak jest to po prostu uczucie dyskomfortu. Po zabiegu nie jest wymagana żadna rekonwalescencja i można wrócić do zwykłej aktywności. Co ciekawe ? usuwanie tatuażu wiąże się z mniejszymi powikłaniami niż jego stworzenie. Należy jednak pamiętać, że nie wystarczy jedna sesja, by zupełnie pozbyć się pigmentu wprowadzonego pod skórę. Zwykle koniecznych jest kilka zabiegów. Koszt usunięcia tatuażu zależy od jego wielkości oraz tego, czy jest czarny, czy kolorowy. Zwykle jednak są to kwoty od 100 do 1500 zł.

Zakrywanie starego tatuażu

Zakrycie starego tatuażu nowym, tzw. cover, to świetna opcja dla tych, którzy nie tyle żałują samej decyzji o ozdobieniu w ten sposób swojego ciała, ile oczekiwali po prostu lepszych efektów. Czasem jest to skutek przegranego zakładu, innym razem impulsywna decyzja i tatuaż wykonany u sąsiada w kawalerce za zgrzewkę piwa i odpowiadający jakością jej wartości. Jednymi z częściej wykonywanych cover-upów są te zakrywające imiona byłych partnerów. W tej sytuacji tatuażysta ma za zadanie zakryć pod nowym obrazkiem ten stary. Trzeba spodziewać się, że nowy tatuaż będzie co najmniej odrobinę większy. Warto wcześniej sprawdzić, jaki nowy wzór czy motyw odpowiadałby nam w danym miejscu. Można też zdać się zupełnie na kreatywność artysty i poprosić o jego propozycje. Plusem tej metody jest w niektórych przypadkach niska cena. Zwykle za laserowe usunięcie tatuażu trzeba zapłacić więcej. Z drugiej strony nie ma większego sensu oszczędzanie czy to na zabiegu usuwania, czy na nowym tatuażu. Jeśli to ma być perfekcyjny cover, pod którym stary obrazek będzie zupełnie niewidoczny, warto wybrać dobry salon i artystę, którego prace cenimy. Do tematu najlepiej podejść jak do małego dzieła sztuki, które będziemy nosić na sobie przez kolejne lata, a być może nawet i do końca życia. Warto pamiętać, że dobrym sposobem na ukrycie niechcianego tatuażu są chłodne kolory z dużą ilością cieniowania. Niekiedy obie metody, czyli laserowe usuwanie tatuażu i cover-up można połączyć, co sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy laser nie zdoła całkowicie usunąć dawnego rysunku.