Tatuaz-zegar-z-rozami

Tatuaż zegar – znaczenie i symbolika

Zegar jako tatuaż to motyw, którego głównego symbolu nie trzeba szczegółowo przedstawiać – jest nim, rzecz jasna, czas. Czy to jednak wszystko? Oczywiście, że nie! Tatuaż z zegarem może zyskać mnóstwo innych znaczeń, w zależności od tego, jakie elementy pojawią się dodatkowo w projekcie. Co powiesz na różę albo czaszkę? A może zegar z odwrotnymi wskazówkami… lub w ogóle bez wskazówek? Jakie symbole się za tym kryją? Wyjaśniamy poniżej.

Zegar – znaczenie

Sam zegar, zwłaszcza w tradycyjnej, kieszonkowej formie, jest symbolem przemijania, śmierci oraz życia. Zdarza się jednak, że nie postrzegamy go wyłącznie przez pryzmat tych pojęć, zwłaszcza jeśli chcemy przedstawić go w formie tatuażu na ciele – symbolika czasomierza sięga bowiem o wiele głębiej.

Upływ czasu od zawsze fascynował (i przerażał) ludzkość, dlatego nic dziwnego, że metaforyczne spojrzenie na zegarek dotyczy zagadnień duchowości lub filozoficzno-naukowych przemyśleń. Warto też mieć na uwadze historię, jaką przeszedł zegar – albo nie tyle on, co wymyślone przez ludzkość sposoby na odmierzanie czasu: od zegara słonecznego i księżycowego, poprzez wodny lub piaskowy, a skończywszy na kwarcowym i atomowym. Na tatuażu najczęściej spotyka się zegarek mechaniczny – ponieważ jest to najbliższa nam i najpopularniejsza forma, łącząca tradycję z nowoczesnością.

Biorąc powyższe pod uwagę, jakie znaczenia zegara możemy jeszcze wymienić?

  • Nieskończoność – ponieważ gdy my przeminiemy, czas nadal, nieprzerwanie, będzie płynąć w ten sam sposób.
  • Perfekcyjność – którą mogą symbolizować poszczególne wskazówki zegara, odliczające zawsze tę samą sekundę, minutę czy godzinę (a raczej nie tyle tę samą, co trwającą tyle samo).
  • Nieubłagalność – powiązana z tzw. strzałką czasu, czyli określeniem, według którego czas w naszym układzie odniesienia płynie zawsze do przodu. Innymi słowy: nie jesteśmy w stanie cofnąć tego, co się zdarzyło – przed nami wyłącznie przyszłość.
  • Idea carpe diem– znana też jako żyj chwilą, zgodnie z którą powinniśmy wykorzystywać każdy moment naszego życia, skoro nie jest ono wieczne.
  • Więzienie – ponieważ nie możemy przezwyciężyć upływu czasu.
  • Względność – odkąd Einstein ogłosił swoją szczególną teorię względności, nasze pojmowanie czasu uległo znacznej zmianie – dla wielu przestał on być czymś stałym, a jego możliwa dylatacja wpłynęła na symbolikę m.in. zegarów. Skoro czas jest czymś względnym, może więc, paradoksalnie, symbolizować wolność.

Tatuaż zegar – symbolika

Oprócz ptaków jako popularnych wzorów na tatuaże damskie wyróżniliśmy też inne skrzydlate stworzenia – typu Zegar jako tatuaż może jednak zyskać jeszcze więcej znaczeń, jeśli dodamy do niego inne elementy. Oto najciekawsze wzory oraz ich symbolika – dla większości z poniższych tatuaży z zegarem ważne jest też ułożenie wskazówek (może oznaczać np. godzinę poznania jakiejś osoby, narodziny dziecka bądź inną istotną chwilę)

Symboliczny tatuaż z zegarem
Symboliczny tatuaż z zegarem

Tatuaż rozmyty zegar

„Rozmyty” zegar to inspiracja surrealistycznym malarstwem Salvadora Dalego – a zwłaszcza obrazem „Trwałość pamięci”. Symbolizuje przede wszystkim subiektywność w postrzeganiu czasu lub wspomnień. To, co minęło, zapamiętujemy bowiem wybiórczo. Niektóre wydarzenia z przeszłości są dla nas więc niewyraźne i „przeciekają nam przez palce”, inne wręcz przeciwnie – pamiętamy wyjątkowo dokładnie.

Tatuaż zegar i róża

Tatuaż z różą i zegarem to przede wszystkim symbol miłości i wierności, przy czym nie musi to być miłość romantyczna, do partnera lub partnerki. Taki tatuaż może też wyrażać nasze uczucie do dziecka czy innej bliskiej osoby.

Tatuaż zegar i róża
Tatuaż zegar z różami

Tatuaż zniszczony, rozbity zegar

Taki tatuaż z zegarem ma raczej pesymistyczne znaczenie i jest pamiątką po przykrym wydarzeniu, jednak może zarazem stanowić motywację do zmiany swojego życia.

Tatuaż zegar i czaszka

To klasyczny i najprostszy symbol śmierci i przemijania.

Tatuaż zegar bez wskazówek

Taki tatuaż z zegarem to symbol poczucia wolności lub sprzeciwu wobec upływu czasu – bo choć fizycznie nie wygramy z przemijaniem, to przynajmniej we własnych myślach możemy uwolnić się od perspektywy śmierci.

Tatuaż zegar z odwrotnymi wskazówkami

Z jednej strony, to filozoficzno-naukowe podejście do tematyki czasu – dla osoby decydującej się na taki tatuaż wspomniana strzałka czasu może nie mieć znaczenia, skoro czas w obliczu całego wszechświata i tak jest pojęciem względnym. Z drugiej strony – taki tatuaż z zegarem może też symbolizować chęć powrotu do przeszłości, do jakiejś ważnej chwili.

Tatuaż zegar i oko

W zależności od tego, jak oko zostanie przedstawione, taki tatuaż może mieć różne znaczenia – najczęstszym jednak jest boskość i wiara w to, że nad czasem (oraz nad nami samymi) czuwa jakaś wyższa istota.

Tatuaż zegar i kompas

To symbol podróży – zarówno dosłownej, jak i metaforycznej. Dosłownie taki tatuaż może dla nas oznaczać konkretny wyjazd, który miał duży wpływ na nasze życie. Z kolei w przenośni jest to odniesienie do życia jako wiecznej tułaczki i wędrówki.

Gdzie na skórze najlepiej umiejscowić tatuaż w formie zegara?

Tatuaż w formie zegara najczęściej spotyka się na:

Zazwyczaj zegar jest częścią bardziej rozbudowanego tatuażu.

Przykładowe tatuaże z zegarem

Dla inspiracji zamieszczamy w tekście przykładowe tatuaże z zegarami, wykonane przez artystów IroInk. A jeśli poszukujesz więcej projektów, zajrzyj do naszego portfolio, albo umów się na konsultacje, abyśmy mogli stworzyć dla ciebie niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju projekt na tatuaż.

Comments are closed.